2017 Yılında Gelişen Telefon Teknolojileri

0

2017 Yılında Gelişen Telefon Teknolojileri

Koca bir seneyi geride bıraktık. Bu sene içinde birçok telefon tanıtıldı. Bu telefonlar için yenilenmiş işlemciler de tanıtıldı. Görülen o ki, telefon piyasasında bu sene gelişen taraflar oldukça belli durumda. Bu yazıda sene içerisinde öne çıkan teknolojilerden bahsedeceğim. 2017’nin  belli şekilde gelişen 3 önemli parça şu şekilde:

  1. Kamera
  2. Ekran
  3. Malzeme kalitesi

Kamera

Ürünler üzerinde ilk kamera macerası çok eskilere dayanıyor. Eski dediysek de teknolojinin eskisi. 17 sene önce hayatımıza giren telefon kamera teknolojisi oldukça ilerletildi. Artık bir kamera yetmiyor, iki kameralı ürünler piyasaya çıkıyor. Compact fotoğraf makineleriyle yarışacak seviyeye gelen bu ürünler oldukça iddialılar. Kamera konusunda 0.1 megapikselden, 41 megapiksele kadar yükselen akıllı telefonlarda anlaşıldı ki en yüksek megapiksele sahip olmak en iyisi olmaya yardımcı olmuyor. Kamerayı destekleyecek teknolojileri de geliştirmek bu piyasada önlerde olmak için gerekli olan bir şey.

Birçok firma dediğimiz gibi çift arka kamera teknolojisini ürünlerinde kullanmaya başladılar. Bu teknolojinin kattığı farklı deneyimler var. Bunlardan bahsedecek olursak:

  • Bokeh efekti
  • Kayıpsız zoom teknolojisi
  • Geniş açılı çekim teknolojisi
  • Monochrome (Siyah/Beyaz) çekim

Firmalar bu teknolojilerden bir ya da birkaçını kullanarak kameralarını ön plana çıkarıyorlar. Örneğin Huawei, monochrome çekim özelliğiyle ön plana çıkarken; Apple, bokeh efektiyle ön plana çıkmakta. Kamera ve video performanslarını göze alarak bu senenin en başarılı ürününü seçecek olursak bu ürün Samsung Galaxy Note 8 olur.

Eylül’de çıkan Samsung Galaxy Note 8, Gametropi.com olarak seçtiğimiz en iyi kameraya sahip.

Ekran

 

Bu konuda firmalar kendilerini çokca geliştirdiler denebilir. Ama açıkca bu senenin benimsenen teknolojisi geniş ekranlar oldu. Geniş derken kastettiğimiz ekran/ kasa oranı. %80 üzerine çıkan akıllı ürünleri her üreticide görmeye başladık. Bu sene ekran kategorisinde en başarılı seçtiğim ürün bu özellikte bir telefon. Bizi bu sene içerisinde ekran konusunda şaşırtan bir ürün varsa o da kesinlikle Iphone X olur. Bu konuda belli başlı gerekçelerim var diyebilirim. Ekran konusunda LCD panellerden vazgeçemeyen Apple, bu ürününde farklılık yaparak bir Samsung ürünü olan Amoled panel tercihinde bulundu. Ve uzun süreden beri kullandığı tasarımı değiştirerek ekranı tüm yüzeye yaydılar. Doğru renk verebilen ürünleri belirleyen (Display Mate) bu ürünü en yenilikçi ve en başarılı akıllı telefon ekranı seçti.

Iphone X’i burada görüyorsunuz.

Malzeme Kalitesi

Açık konuşmak gerekirse bu konuda net bir cevap vermek oldukça zor bir şey. Hepsi birbirinden başarılı kasalara sahipler. Eğer 2014 senesinde olsaydık söyleyeceğim ürün belliydi. Bazı firmalar kasa için porselen bile kullanıyor. Bunun dışında bir çok üretici cam yüzey kullanmaya başladı. Alüminyum kullanımı da oldukça yaygın. Akıllı ürünlerin hepsinin birbirinden güzel kaliteli kasaları bulunmakta. O yüzden bu kategori için bir ürün seçemeyeceğim.