Çok Özgün Bir Fikir: 1979 Revolution

0
1979, black friday, revolution

Çok Özgün Bir Fikir: 1979 Revolution

Hepimiz Amerika’yı yücelten,  ABD’nin Dünya’yı kurtardığı oyunlardan sıkılmışızdır.  Hep benzer konularla karşımıza çıkan bu yapımlar artık bir tekel halini aldı bile diyebiliriz.  İşte  NK Studios ve tarafından geliştirilen ve yayımlanan  1979 Revolution: Black Friday daha öce denenmemiş bir konuyla karşımıza çıkıyor.  Hadi 5 Nisan 2016’da çıkan bu özgün fikri inceleyelim.

KONU

Oyumuzun konusu adından da anlaşılabileceği gibi 1979’da İran Devrimi’nde geçiyor. Şah Rıza Pehlevi dönemindeki baskıcı rejimde biz de bu baskıya ve bazı önemli olaylara tanık oluyoruz. Oyun işkenceleriyle ünlü Evin Hapishanesi’nde geçiyor. Burada ana karakterimiz Reza Can, Hacı Ağa lakaplı Asedullah Laciverdi tarafından sorgulanıyor. Ve biz de bu sorguda yaptığımız seçimlerle nasıl bir karakter olduğumuzu kendimiz belirliyoruz.

Rıza Can Shirazi, devrim protestolarından önce yurt dışına gitmiş ve protestoların alevlendiği sırada geri dönen bir fotoğrafçı. Kameramız ise en büyük silahımız. Kameramızla bu önemli olayları fotoğraflayıp Şah Devrimi’nin zulmünü herkese göstermek asıl amacımız diyebiliriz.

Oyunun konusu gerçekten çok özgün. İran’daki sinema yağmalamalarını, toplu namaz kılınışına şahit oluyor, bunları fotoğraflıyoruz.  Seçimlerimizle de karakterimizin nasıl biri olduğunu belirliyoruz.  Burada oyun bizi sınırlamamış, illa ki İslamcı devrimci olmayabilir, komünist, liberal, sosyalist vs. bir portre de çizebiliriz. Bu saydığım bütün ideolojilerde en az bir karakter görüyoruz.  Yani oyun bütün açılardan oynatabiliyor oyunu.

Oyunda İran İslam Devrimi’nin lideri Humeyni’nin konuşma kasetlerinin bulunduğu, gördüğümüz nesne, yer ve olaylar hakkında bilgi veren bir kitaplığımız da bulunuyor. Bunları okuyarak hem o dönem hakkında bilgi edinirken hem de bunlara göre kendimize rota belirleyebiliyoruz.

Hikayede bazı yerlerde kopukluklar olsa da bu göze çok batmıyor ve hikayeye heyecanla devam ediyorsunuz.

Kısacası biz bir devrime şahit oluyoruz!

OYNANIŞ

Oynanış aslında 3 şekilde. Birincisinde konuşmaları seçiyoruz ancak bunu seçerken de hızlı olmamız gerekiyor. Yoksa adamımız sessiz kalıyor. Özellikle oyunun başında bu konuda sorun yaşayabilirsiniz çünkü konuyu tam anlamadan hızlıca seçim yapmanız gerekebiliyor ve siz basma zamanını kaçırabiliyorsunuz.

İkincisi quick time event öğeleri. Bazı sahnelerde bu az da olsa tercih edilmiş. Bence bu oyuna güzel yedirtilmiş.

Üçüncüsü ize normal W,A,S,D ile oynadığımız bölümler. Burada kendimiz bize belirlenen bölgelerde ilerliyor ve fotoğraf makinemizi kullanarak  olayları ölümsüzleştirebiliyoruz.

Oyunun oynanışı ufak hatalar olamasına rağmen güzel. Oyunun bir güzel yanı ise Türkçe altyazı desteği bulunması. Bu sayede oyunu rahatça anlayabiliyoruz.

GÖRÜNTÜ VE SES

Oyunun grafikleri bir yağlı boya tablosuna benziyor diyebiliriz. Oyunun grafikleri göze hoş görünüyor ancak çok da şey beklemeyin.  Küçük bir stüdyo olan NK Studios bence elinden gelenin en iyisini çıkarmış. Oyun gözümüze hoş görünüyor sonuçta.

Seslere gelince sesler gayet uygun seçilmiş. Kalabalık anlarda protestoyu hissediyor, arka plan müzikleri çok belirgin olmasa da bile o dönemin İran’ını yansıtıyor.

FİYAT/PERFORMANS

Oyun Steam’de 11 TL‘ye satılıyor. Oyunun Türkçe altyazılı olduğunu düşünürsek bu gayet uygun bir fiyat.  Oyunun süresi yaklaşık 2 saat. Tabi ki bu biraz kısa ancak oyunu birkaç kez daha oynayabiliyorsunuz.  Sonuçta “Şunu seçersem ne olur acaba?” deyip de oyuna girebilir oyunu bir kez daha bitirebilirsiniz.  Bence bu fiyata alınabilecek en iyi oyunlardan.

DEĞERLENDİRME

Konu 9/10                                                                                                                                                                                Oynanış 8/10                                                                                                                                                                    Görüntü ve Ses 7/10                                                                                                                                      Fiyat/Performans 8/10                                                                                                                                                        Genel 8/10 

Kısacası 1979 Revolution: Black Friday, özgün onusu ve yeterli oyun dinamikleriyle bizlere farlı bir oyun deneyimi sunuyor. Eğer tarihi olayları yaşamayı seviyorsanız kesin alın derim. Sevmesinde de malesef ülkemizdeki bazı olaylarla benzerlikleri bulunmakta. En azından devrim süreçlerini öğrenmek adına herkesin oynamasını tavsiye ederim.

Ayrıca oyun Windows, iOS ve Android için bulunmakta.

Siz bu oyun hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın.

Çerçevesiz Sony’ler Sızdırıldı!