LoL İstatistikler Paneli

0

LoL İstatistikler Paneli sayesinde artık kendinizi çeşitli derecelerdeki oyuncularla kıyaslayabilirsiniz.

Sihirdar Vadisi oyunlarına dair performans tabanlı istatistiklerinizi içeren LoL İstatistikler Paneli’ne profil sekmenizden ulaşabilirsiniz.

İstatistikler sekmesindeki skorlar üç ayrı kategoriye ayrılıyor: Çatışma, Gelir ve Harita Kontrolü. Kategoriler hem bilindik hem de bazı yeni veri noktalarına ayrılmış durumda ve diğer oyunculara göre artı veya eksi noktalarınızı kesin olarak gösteriyor.

LoL İstatistikler Paneli 2018 Sezon Ortası Dönem’den (8.12 Yaması) itibaren olan oyunlarınıza göre istatistiklerinizi gösteriyor. Skorlarınızı şunlarla karşılaştırabilirsiniz:

 • Belli oyuncular
 • Arkadaş listendeki oyuncular
 • Uzmanlar
 • Farklı bir şampiyon oynadığın anlar
 • Farklı derecelerdeki oyuncular

LoL İstatistikler Paneli nasıl kullanılır?

Diyelim ki Gümüş derecesindeki bir orta koridor oyuncusu Diana oynayışını geliştirmek istiyor. Bunun için İstatistikler panelini açıyor ve işe Çatışma kategorisinden başlıyor. En yüksek Hasar Payı‘na sahip olduğu oyunda bile, diğer Gümüş orta koridor Diana oyuncularına kıyasla sürekli olarak daha az hasar verdiği ortaya çıkıyor. Takım savaşlarında çok erken katledilmesi veya savaşlara geç katılması daha yüksek bir hasara sahip olmasını engelliyor.

League of Legends İstatistikler Paneli Çatışma sekmesi
LoL İstatistikler Paneli’nde bulunan Çatışma sekmesi

Sonrasında işe en düşük skoru olan Gelir ile devam ediyor. Ayrıntılı analiz ortalama Diana oyuncularının daha yüksek Dakika Başına Minyon Skoru ve Erken Minyon Skoru Avantajı‘na sahip olduğunu gösteriyor. Oyuncu, grafikteki sert bir düşüşe tıkladığında ise Fizz’e karşı kötü oynadığı bir oyunu hatırlıyor. Ayrıca profesyonellerin Minyon Skorlarını incelediğinde gelir yönünden onu erken safhalarda ezip geçtiklerini görüyor.

League of Legends İstatistikler Paneli Gelir sekmesi
LoL İstatistikler Paneli’nde bulunan Gelir sekmesi

En iyi skoru ise Harita Kontrolü. Eğer harita farkındalığına dayalı oyun tarzının üstüne gidip gezinmeye ve stratejik noktalara totem yerleştirmeye başlarsa, Çatışma ve Gelir skorlarını yükselterek belki bir gün Gümüş’ten kurtulabilir.

League of Legends İstatistikler Paneli Harita Kontrolü sekmesi
LoL İstatistikler Paneli’nde bulunan Harita Kontrolü sekmesi

LoL İstatistikler Paneli hakkında sıkça sorulan sorulara gelecek olursak;

 • Sezon Öncesi Dönem’deki oyunlarım sezon bittikten sonra da ölçülmeye devam ediyor mu?
  • Evet. Yeni sezon başlayıp İstatistikler sıfırlanana kadar oyunlarını görebileceksin.
 • Uğursuz Koruluk veya ARAM İstatistikler bölümüne gelecek mi?
  • Henüz bu sıralar için istatistikleri göstermek gibi bir planı bulunmuyor Riot Games’in.
 • Önümüzdeki Sezon ne olacak?
  • Sezon başlangıcında LoL İstatistikler Paneli tam olarak sıfırlanır. Bu noktadan sonra oyuncular diğer sezon başlangıcına kadar kendilerine tertemiz bir sayfa açarlar.
 • Bütün geçmiş sezonlara dair verileri görmemiz mümkün olacak mı?
  • Hayır, Sezon Ortası Dönem’den önceki veriler eklenmeyecek.

Şahsen yeni gelen İstatistikler Paneli’ni çok başarılı buldum. Ama forumlarda gördüğüm kadarıyla insanlar hala report sistemi için iyileştirme istiyor. Riot Games’in oyuncuların bu isteklerini de yerine getireceklerini düşünerek hepinize iyi oyunlar diliyorum.