PES 2018 : Yenilenmiş bir futbol deneyimi!

0
PES 2018

PES 2018

Her sene futbolseverlerin beğenisine sunulan, arkadaşlarımızla bizi doyasıya eğlendiren Pro Evolution Soccer, bu sene de bizi yanlız bırakmıyor. Ancak bu sefer o tanıdığımız  PES 2018 büyük değişimlerle geliyor.

Son birkaç yıldır FIFA serisinin arkasına düşmesiyle değişim arayan KONAMİ oynanışı baştan ele almış görünüyor. Sürekli eleştirilen oynanışı, yeni dinamiklerle çözmeye çalışan yapımcılar, Fox Engine‘in tüm gücünü kullanmışa benziyor. Fakat hala eksikler var.

Diego Maradona‘yla da anlaşan PES 2018, oyunlarda Maradona‘yı 2020 yılına kadar göstereceğini açıkladı. Bu aldığımız ilk haberken E3 fuarında oynanış ve oyun atmosferindeki değişimlerle ilgili bilgiler geldi. Paylaşılan gameplay ise oyunun nasıl olacağı hakkında somut veriler oluşturuyor.

Gameplay‘i izlediğimizde ise başlıca değişimlerin şunların olduğunu görüyoruz:

Gerçekçi Atmosfer: Stad atmosferi ve trübülerin o donuk halinden kurtarılıp hareketli bir hale büründüğünü görüyoruz. Liverpool’un stadı Anfield’ın gerçekçi bir atmosfere büründüğünü söyleyebiliriz.

Yeni Animasyonlar: Oyuncuların top sürerken, koşarken alıştığımız o animasyonlar gidiyor, yerine daha gerçekçi animasyonlar geliyor.

Gerçekçi Fiizik: Fox Engine’in tüm gücü kullanılarak gerçekçi oyuncu ve top fizikleri oluşturulmuş.

-Daha Çok Top Kontrolü: Oyun birazcık yavaşlatılmış ve oyunda topa daha çok hakim olmamıza imkan sağlanmış.

Gelişmiş Kaleciler: Kaleciler oldukça iyi gözüküyor. Gerçekçi animasyonlar ve güzel kurtarışlarıyla kaleciler oldukça iyileştirlmiş.

Yeni Skorboard: PES, yeni renkli skorborduyla oyuna yeni bir renk katıyor.

Tabi bunun yanında eksikleri hala var. Özellikle top kontrolü güzel olsa da 360 derece dönüş özelliği olan rakibi FIFA‘nın hala gerisinde. Hala önemli bir sorun olan şey ise yapay zeka. Rakip takım atak yapmakta güçlük çekiyor.

Bana göre en önemli sorun ise defansın hantallığı. Defans topu uzaklaştırmak için komuttan sonra neredeyse 2-3 saniye arasında bekliyor. Bu da bizim oynarken sinir olabileceğimiz bir olay.

Eleştirilen bir diğer nokta ise oyunun aşırı derece yavaşlaması. Bu adımı KONAMI, PES 2014’de de atmış ve çok fazla tepkiye maruz kalmıştı. Yine de bu sefer 2014’ten daha iyi dinamikler getirse de PES serisinin hayranları bu duruma memnun olamayabilirler.

Kısacası PES, FIFA’yı yakalamak uğruna önemli değişikliklere adım atmış. Bu oyun değişikliklerin ilk adımı olduğundan ve Süper Lig lisansı bulunan rakibinin gerisinde kalacak olsa da serinin geleceği için umut verici.

Oyun, Avrupa’da 14 Eylül‘de PC,PS4, PS3, XBOX 360 ve XBOX One için çıkacak.

Oynanış videosunu aşağıdan izeleyebilirsiniz.

Antik Mısır’da geçen Assassin’s Creed için tıklayın.