Samsung Galaxy S8+ Deneyimi

0

Piyasa o kadar hareketli ki artık belli fiyatlara onlarca telefon var. Tabii bunlar arasındaki seçicilik oldukça zorlaştı. Bütçenizi zar zor ayarladıysanız ve telefon arıyorsanız S8 ailesine bakmanızı öneririm. Neredeyse bir senedir kullandığım akıllı telefon S8+ deneyimi ve görüşlerimi başlıklar altında yazdım.

18.5/9 Ekran Formatı

Telefonu elinize aldığınızda ekranın oldukça dikkat çekici olduğunun farkına varacaksınız. Diğer telefonlara göre ekran genişliğinde bir farklılık bulunmamakta ama ekran uzunluğu garip gelebilir. Elinizde uzunca bir cihaza ilerleyen zamanlarda alışıyorsunuz. Tabii burada şunu belirtmem gerekir diye düşünüyorum. S8+ büyük bir ürün. Lafı gevelemeden demek lazım. S8, büyük ekranlı akrabasına göre daha zarif onu söyleyeyim. Eğer taşıma konusunda sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız  S8+ tercih etmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Uygulamalar içinde 16/9 formata göre hazırlanmış oldukça uygulama bulunmakta. Samsung geliştiricileri buna da uygulamaya girdiğinizde aşağıda ekran formatını uygulamanız için bir yazı çıkarıyor. Bu işlemi çoğu uygulamada gerçekleştirebiliyorsunuz. Oyunlar konusunda da bazen sorunlar yaşanabiliyor. Örnek verecek olursam, LEGO Jurassic Park yerinde bir örnek olur. Oyuna format dayatması yaptığınızda bazı yönetim yerleri ekran dışında kalıyor. Bunun üreticiler için çok büyük bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Youtube, Twitch ve Netflix gibi uygulamalarda bu sorunu yaşamıyorsunuz. Bu sorunlar oralarda bir şekilde halledilmiş diyebilirim.

İşlemci Performansı

2017 senesinde çıkan gözde telefonlardan biri olan  S8+, içerisinde oldukça güçlü işlemcilerden biri olan Exynos 8895 barındırıyor. Bununla birlikte üründe 4 GB LPDDR4 bellekler de bulunmakta. İşlemleriniz için bu ikili oldukça yeterli oluyor. Sizi asla yolda bırakmaz. Başka bir deyişle 2018 model işlemcili telefon almadım/alamadım diye kendinizi yerden yere vurmanıza gerek yok.

Oyunlarda size Mali-G71 MP20 eşlik ediyor. İş böyle olunca burada da yolda kalmıyorsunuz. Ürün deyim yerindeyse halen tüm oyunlarda akıyor.

Ekran

Çözünürlük konusunda cihaz ayarlarından değişiklik yapabiliyorsunuz. Şimdi bana “bu telefonda da çözünürlük düşürülür mü?” diyebilirsiniz. Evet düşürülür. Eğer çözünürlüğü düşürürseniz batarya performansında bariz şekilde fark olduğunu görebilirsiniz.

Always-On Display benim işime oldukça yaradı. Saatin ekran kapalıyken halen görülebilmesi özelliğini ilk olarak Nokia telefonlarda görmüştük. Fakat şarj yediğini söyleyeyim. Gece telefonunuzu şarjdan çıkartıp beklediğinizde yaklaşık saat başı %1 şarjınız azalmakta.

Samsung Galaxy S8 ailesinden bir telefonla çekilmiş fotoğraf örneği.

Ekran Dayanıklılığı

NE OLUR NE OLMAZ, SİZ YİNE DE EKRANI KORUMAK İÇİN BİR ŞEYLER DENEYİN”

Bu cümleyi, bu telefonu aldığınızda aklınızdan çıkarmayın. Ekran üzerine uygulanan ekran koruyucuların başarılı olmadığını düşünüyorum. Bunun nedeni de kıvrımlı ekran.  O yüzden benim gibi kapaklı kılıf kullanabilirsiniz. Telefonu kaba gösterse de ekran çizilmeleri konusunda koruyucu etki yaptığını söyleyebilirim. Aksi takdirde ekranın kenarının ne zaman çizildiğini benim gibi anlayamazsınız.

Batarya Performansı

Samsung Galaxy S4’den S8+’a geçmek ne demek siz anlarsınız diye düşünüyorum. Telefonun bataryası sanki bir hayrattı akıp duruyordu. S8+, S4’e nazaran oldukça başarılı batarya performansıyla takdirimi kazandı.

Adaptive Fast Charging ile 1 saat 30 dakikada Samsung Galaxy S8+ bataryasının tamamını doldurabilirsiniz. Bekli de daha kısa sürede.

Bu üründe internet açık değilken film seyretmeye kalkarsanız 15 saati geçen video izleme performanslarına ulaşmanız imkansız değil.

Galaxy S8 ve S8+ çekim kalitesini ölçen bir fotoğraf görüyorsunuz.
Samsung Galaxy S8 ve S8+ kameraları aynıdır. İkisinden de siz de bu kalitede fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Kamera

Tam anlamıyla bir efsane diyebilirim. Sıcak renklerin hakim olduğu fotoğraflar elde edeceksiniz. Bunu en çok Iphone 7 ile olan farklarından anlayabilirsiniz. Video bölümünde ise OIS ve 1080p 60 fps desteği oldukça başarılı çalışıyor. Ortam yankı yapmıyorsa video çekimleri oldukça kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Odaklama süresi video içinde hızlı.

Son Olarak…

Bütçeniz bu seviyelere çıkmanıza izin veriyorsa elbette farklı seçeneklere de göz gezdirmenizi öneririm. Örneğin Huawei Mate10 Pro’ya da göz atabilirsiniz. Size hangisi mantıklı gelir orasını bilemem. Ben S8+ istiyorum diyorsanız  3400-3900 TL aralığında ürünü elde edebilirsiniz.

Ürünün puanlamasını bu başlıklara göre 10 puan üzerinden yapacak olursam şöyle olur:

İşlemci Performansı: 8

Ekran Performansı:   9

Ekran Dayanıklığı:      7

Batarya:                      9

Kamera:                      9

 

Önceki İçerikDreamhack elemelerinde çok güzel vuruşlar
Sonraki İçerikDreamHack Open Valencia’ya Katılacak Takımlar
Yazılarımla kendimi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Hayata karşı her zaman pozitif yaklaşmayı öğreten bir annenin oğluyum. 8 Haziran 1999 tarihinde Bursa/ Osmangazi de dünyaya geldim. Mudanya'da ikamet ediyorum. Aktif olarak 1 sene Es10 Game Club' da editörlük yaptım. Bu tip internet sayfası açmaya teşebbüsüm olmuştu (ama olmadı). Şimdi arkadaşım, dostum Tuğrul başkanlığında bu topluluğun bir ferdi oldum. Yazılarımı takip edin!
TEILEN