Samsung Galaxy S9 Ailesi Tanıtıldı!

0

Samsung akıllı telefon piyasasını sallayacak akıllı telefon ailesinin lansmanını gerçekleştirdi. Barselona’da devam eden MWC 2018 ( Mobil Dünya Kongresi) içinde Samsung da yer aldı ve Samsung Galaxy S9 ailesinin lansmanını gerçekleştirdi.

Karşınızda Samsung Galaxy S9 ve S9+

 

 

Tasarım

Samsung’un amiral gemisi telefonlarında parmak izini arkaya koyma fikrini yanlış bulanların yanına bir de parmak izi okuyucunun yerleştirildiği yeri yanlış bulanlar eklenmişti. Samsung yeni telefonlarında bunu değiştirmiş. Parmak izi okuyucu kameranın altında konumlandırılarak ergonomi sağlanmaya çalışılmış.

Bunun dışında S9 ve S9+ arasında bir fark bulunuyor. S9 tek kamerayla gelirken, S9+ iki kamerayla geliyor.

Samsung Galaxy S9 ve S9+ suya ve toza karşı korumaya sahip.

3.5mm jack girişine bu ürünler sahip.

Ekran

S8 ailesinde gördüğümüz ekran çözümleri burada değişmeden aktarılmış durumda. 18.5:9 ekran çözümleriyle gelen S9 5.8”, S9+ 6.2” boyutlarına sahip. 2960*1440 QuadHD+ ile gelen ekranlar HDR10 desteğine sahip.

Bixby

Bixby, kamera üzerinde iyileştirmelerle geliyor. Bunlardan biri de anlık kamera çeviri sistemi. Anlamadığınız dilleri direkt çeviri yapabiliyor.

Renk Seçenekleri

  • Coral Blue
  • Midnight Black
  • Lilac Purple

Ses Hakında

Ürün stereo hoparlör desteğinin yanında dolphy atmos ile desteklenmiş durumda.

Samsung’un geçmiş senelerde satın aldığı AKG firmasının desteğiyle bu telefonda Stereo hoparlörlere sahip. Dolphy Atmos ile desteklendiğine de değindiler. Eğer içerikleriniz Dolphy desteğiyle geliyorsa iyi bir ses deneyimi sağlayabilirsiniz.

Kamera

Kameramız artık 1.5 diyafram açıklığına ulaşabiliyor. Bu daha çok ışık demek! Kamera artık diyafram değiştirebiliyor.

İki telefonda da OIS desteği bulunuyor. Bu destek sayesinde çekimler sırasında oluşan titreşimler önleniyor.

Kameramız artık 960 kare/saniye çekim yapabiliyor. Bu özelliği daha öncede Sony Xperia XZ Premium’da görmüştük (Sony RS Sensör IMX400 merceği sayesinde 720p 960 kare/saniye çekim yapabiliyorduk). Ön depolamayı DRAM denen bellekte işleyip ortaya içeriği çıkarıyor. Artık Samsung Galaxy S9 ailesinde de görüyoruz.

*1080p 960 kare/saniye çekim yaptığı söylenmedi.

Apple tarafında 4K çekimlerde 60 kare/ saniye desteğini görmüştük. Samsung Galaxy S9 ailesi bunun da üstüne koyarak 4K 120fps çekim desteğini ortaya koyduklarını söylüyorlar.

Ön kamerada ise 8 megapisellik bir mercek kullanılmış. Bu kameranın diyafram açıklığı da 1.7

Samsung Galaxy S9: 12 megapiksel çekimler yapabilen S9 2.4 ile 1.5 diyafram açıklıkları arasında değişiklik yapabiliyor. Artık Samsung Galaxy S9 ailesinde de görüyoruz.

Samsung Galaxy S9+:12 megapiksel çekim yapabilen S9 2.4 ile 1.5 diyafram açıklıkları arasında değişiklik yapabiliyor. Bunun yanında S9+ üzerinde ikinci ana kameraya sahip. Bu kamera da 12 megapiksellik 2.4 diyafram açıklığına sahip.

Bunun yanında Note 8’de gördüğümüz 2x kayıpsız zoom desteği S9+ donanımıyla tüketicilere ulaşıyor.

 

Emoji Yapabiliyorsunuz!

Bunun için kamerayı açıp fotoğrafınızı çekmek yeterli. Aslında sizin sadece yüzünüzü aktarmıyor. Vücudunuzla birlikte sizleri animasyon haline getirebilirsiniz. Kısa süre içinde kendinizi animasyon haline getirebiliyorsunuz. Bundan sonra isterseniz animasyonunuzu arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Disney ile anlaşmaya giden Samsung, Disney karakterlerini yönetmenize yardımcı oluyor. Söylenene göre eğer kendinizi ifşa etmek istemezseniz Disney karakterleri yönetebiliyorsunuz.

Donanım

S9 ve S9+ içinde  Exynos 9810 işlemcisi bulunuyor. ABD ve birkaç ülkede ise Qualcomm Snapdragon 845 ile geliyor. Grafik biriminde ise Exynos tarafında Adreno 630 ile geliyor. Qualcomm tarafında ise Mali G72 MP18 bulunuyor.

S9 içinde 4 GB LPDDR4x RAM bulunurken S9+ içinde 6 GB LPDDR4x bellek bulunuyor.

S9 içinde 3000 mAh batarya bulunurken, S9+ içinde 3500 mAh batarya bulunuyor.

Ürünler 64 GB dahili hafızayla geliyorlar. Eğer isterseniz ürünün hafızasını SD Kart ile artırabiliyorsunuz.

Bluetooth 5.0 desteğini de bu ürünler üzerlerinde barındırıyor.

S9 ve S9+ Tantım Videosu