Sony Yeni Telefonlarını Tanıttı!

0

9-12 Ocak arasında her sene gerçekleştirilen CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) içerisinde Sony yeni nesil akıllı telefonlarının lansmanını yaptı. Bunun dışında zaman harcadıkları şeylerden de bahsettiler. Akıllı telefon piyasasında sabit kullanıcı kitlesine ulaşabilen Sony, daha ilerilere ulaşabilmek için yeni adımlar atıyor. Sony burada XA ailesinin yeni üyeleri olan XA2 ve XA2 ULTRA ürünlerinin yanında L2 adlı akıllı telefonunu tanıttı. Gelin bu ürünlere birlikte yakından bakalım.

Yeni Yılda Tasarım

Fuar içerisinde tanıtılan akıllı telefonlarda ”DÖNGÜ” tasarımı benimsemiş durumdalar (Loop Desing). Bu tasarımı daha önceki telefonlarında da görmüştük. Tasarım çizgilerinin daha da geliştirildiğini gördüğümüz ürünlerde halen ekran/kasa oranı hakkında bir tasarım farklılaşması görülmüyor. Düşünüyorum da böyle radikal bir kararı amiral gemisi dediğimiz telefonunda ortaya çıkarmasını düşünüyorum. Her sene Barcelona’da düzenlenen MWC’de bu ürünü görmemizin olasılığı oldukça yüksek.

Bu tasarımda görülen bir kalınlaşma söz konusu. Bunun da bir önceki nesillere göre pil kapasitesi artışından dolayı olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında sade görünümden yana oldukları oldukça hoş görünüyor.

Küçük Bir Eleştiri

Açıkcası gerekli miydi bilmiyorum ama yan tarafta konumlandırılan parmak izi okuyucu, kullanıcılar tarafından ayırt edilmesinde yardımcı olan bir tercihti. Çoğu kullanıcının buna takılacağını düşünmesem de, uzun süreden beri Sony cihazları takip eden biri olarak benim fikrim bu yönde.

Bunların yanında işlemci üzerinde de iyileştirmelerin görüldüğü bu ürünleri yakından görelim.

Karşınızda Xperia XA2

Sony Xperia XA2

Akıllı telefon pazarında orta-üst sınıfın temsilcilerinden biri olan XA2, konumlandırıldığı noktada göze oldukça hoş gelen bir ürün olmuş durumda. 9.7 mm kalınlığa sahip ürünün kenarlardan yumuşatılması sayesinde daha ince bir ürün elinizdeymişcesine hissedebilirsiniz. Ürün’ün dış kalitesi yanında içinde de iyi donanımlar barındırmakta. Qualcomm Snapdragon 630 işlemcisiyle gelen ürünün ram tarafında destekçisi 3 GB RAM bulunmakta. Bu sayede oyunlar üzerinde kaliteli akışa ulaşabilirsiniz.

Yandan görünüm

 

Ekran tarafında 5.2 inch Full HD 1080p sahip. 3300 mAh batarya ve 5.2 inch ile oldukça iyi işler başarabileceğini bilmiyorum. Qualcomm çipi üzerinde bulunan ürünün bu seneden birimleri bulunmakta. 23 megapiksel ana kameranın bulunduğu ürün için iyi sonuçlar alabileceğini yazanlar bulunmakta.8 megapiksel ön kamera ile özçekimlerinizin kalitesi iyileştirilmiş. 120 derece geniş açı sunan ön kamera sayesinde çok kişili çekimler yapabilirsiniz. Ana kamera ile 4K çekim desteği ve 120 fps ağır çekim desteği ile ürünün kamerası iyi donatıya sahip gibi görünüyor. 32 GB dahili depolama birimi ile kayıtlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu alan yeterli gelmezse buna dahil olarak SD Card ile 256 GB’ a yükseltip işinizi görebilirsiniz. Bluetooth 5.0 ile gelen ürünün bağlantısı bu seneye uygun hale getirilmiş.

Tasarım detayları şe şekilde

Android 8.0 ile gelen ürünün bu konuda yaşayacağı herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.

 

Karşınızda Xperia XA2 Ultra

Sony Xperia XA2 Ultra

Bu ürünün XA2 den ayrılan en keskin noktası daha büyük ekrana sahip olması. Bununla birlikte sahip olduğu diğer özellikler şu şekilde:

 • 6 inch Full HD 1080p ekrana sahip
 • 3580 mAh batarya sayesinde pil performansı başarılı.
 • Ön kameraları var. Biri 16 bir diğeri 8 megapiksel olmaz üzere 2 mercek size bakıyor. Büyük merceğin OIS destekli olduğunu kullanıcılara aktaran Sony, ana kamerada bu özelliği kullanmıyor. Bunun yerine kendi geliştirdiği yazılımsal destekle bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor.
 • XA2 Ultra’nın içinde 4 GB RAM bulunmakta.
Tasarım detaylarını bu görsel üzerinden inceleyebilirsiniz.

İki üründe de suya karşı koruma bulunmamakta.

E serisi yerine gelen L serisi aldı başını gidiyor,

Karşınızda Sony Xperia L2

Karşınızda yeni tasarımıyla Sony Xperia L2!

2018 tasarım değişimi bu ürüne de yansımış.

Ürünün yandan görüntüsü de şu şekilde.

Ürünün giriş seviyesinin tahtına oturabileceğini düşünüyorum. Özellikleri şu şekilde:

 • 3 GB RAM
 • 5.5″ 720p HD ekran
 • MediaTek MT6737T işlemci
 • 32 GB dahili depolama
 • 13 megapiksel ana kamera. Bu kamera ile Sony 3x kayıpsız zoom yapabildiğini iddia ediyor.
 • 8 megapiksel geniş açılı çekim yetisine sahip ön kamera
 • 3200 mAh batarya

Tasarım detayları şu şekilde

Tasarım detayları