Şubat 2018 1500-2000TL Akıllı Telefon Tavsiyesi

0

Aylık akıllı telefon tavsiyemize devam ediyoruz. 1500-2000 TL arası akıllı telefon tavsiyemize, Şubat 2018 içinde ortaya çıkan fırsatlara göre hazırlanmıştır. Göz atalım.

Tek telefondan oluşan listemizin içinde üst düzey akıllı telefonlardan biri bulunuyor. Bunun dışında selfie çekimlerinde iyileştirilmiş bir telefon bizleri karşılıyor. Akıllı telefonların isimleri şöyle:

  • Sony Xperia XZ
Sony Xperia XZ adlı akıllı telefonun önden görünümü bu şekildedir.

Sony Xperia XZ

Akıllı telefon piyasasının gözdelerinden olan Xperia XZ, kamera performansıyla oldukça dikkat çeken ürünlerden biri. Senelerden beri oluşan tecrübeyle ortaya çıkan Xperia akıllı telefonları içinde oldukça iyi konumlandığını söyleyebilirim. 2 sene öncesinin telefonu olmasına rağmen hala diri şekilde durabilen akıllı telefonun özellikleri şöyle:

Ekran

Sony bu inadından bir türlü vazgeçemedi. Ürünlerinde ısrarla Full HD panel kullanmasına alışık olduğumuz Japon devi, bizi bu ürününde de şaşırtmıyor ve Full HD bir panel kullanıyor. 1920*1080  çözünürlüğünde, 5.2” boyutunda, 16:9 oranında bir IPS ekran bizleri karşılıyor.

‘TRILUMINOS Display’ olarak adalandırılan ekran teknolojisiyle akıllı telefonlarında daha doğru renkleri sunduğunu iddia eden Sony bu ekranını Corning Gorilla Glass 4 ile koruduğunu söylüyor.

Kamera

23 megapiksellik ana kameraya sahip olan ürünün diyafram açıklığı 2.0 değerinde. Akıllı telefonlar içinde bu rakam ne kadar düşerse mercekler daha fazla ışık alabiliyor. Bu sayede gece fotoğrafları daha aydınlık çıkabilir. 4K 30fps, 1080p 60/30 fps, 720p 120fps video çekim kalitesine sahip olan ürünün içinde optik görüntü sabitleme OIS bulunmamakta. Fakat yazılımsal olarak iyileştirmelerin yapıldığı XZ’de videoda titremeleri hissetmiyorsunuz.

Ön kamerada ise 13 megapiksellik mercek tercih edilmiş. Bu sayede daha net özçekim yapabiliyorsunuz. Bu ürünün kamerasının diyafram değeri de 2.

OS-Donanım

Ürün’ün Android 8.0 Oreo güncellemesi aldığı belirtiliyor. İki senelik ürün olamasına rağmen günceli yakalayabilen bir ürün olduğunu belirtmeden edemeyeceğim.

Ürün içerisinde Qualcomm Snapdragon 820 işlemcisi bulunuyor. Hatırlarsanız Snapdragon 810’da yaşanan bir hezimet söz konusuydu. Bu işlemcinin derinlerinde 4 çekirdekli yapı yatmakta. Küçük-Büyük teknolojini burada da görmekteyiz. İki tanesi 2.2 GHz hızlarına ulaşırken diğer ikisi 1.6 GHz seviyesinde. Bu sayede enerji tasarrufu yaptığını biliyoruz. Üründe 3 GB LPDDR4 RAM bulunmakta.

Grafik biriminde ise Adreno 530 kullanılıyor. Full HD çözünürlük sayesinde akıllı telefonunuzun kaldıramayacağı mobil oyun şimdilik bulunmuyor denebilir.

2900 mAh batarya ile bir günü çok rahat çıkarabilirsiniz. Stamina mod sayesinde ürünün şarj konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.

Ürün sizlere 32 GB dahili hafızayla gelirken isteğe bağlı olarak 256 GB artırabiir hafıza desteği sunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir tane SD kart almak.

IP68 sertifikasıyla birlikte ürün suya ve toza karşı dayanıklı olmuş. Su sıçramalarında ürününüzün sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

İşlemci sayesinde  CAT9 LTE Advenced desteği bu üründe bulunmakta. Bu sayede bu ürün mobil verideylen 450 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme yapabiliyor.

Üründe stereo hoparlör bulunmakta. Bu sayede daha tok sesler verebiliyor ürün. Çift hoparlör olayını Z2 adlı ürününden beri kullanan ve her üründe üzerine bir şeyler koyan Sony, rakiplerine çelme takmış denebilir. Zira döneminde HTC haricinde stereo kullanan yoktu.

Quick Charge 3.0 desteği ile geliyor. Bu sayede ürününüzü 1 saat içinde hızlıca şark etme imkanınız bulunuyor.

Xperia XZ’nin arkadan görüntüsü oldukça farklıydı. Bahsettiğim farklılık diğer akıllı telefon tercihlerine göre değişiklik gösteriyor.

Dünya ile Bağlantıları

  • Android 8.0
  • Bluetooth 4.2
  • NFC
  • GPS
  • 802.11b/g/n/ac Wi-fi desteği bu üründe bulunmakta.

FİYAT


Piyasalarda ürünü 1779 TL’den başlayan fiyatlarla  görmekteyiz. Eğer sizin için güncel telefon olma ölçütü yoksa bu ürünü almanızı tavsiye ederim.