League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi 2018 Değişiklikleri

0

Riot Games Türkiye Ekibi, 2018 sezonu için yapacağı değişiklikleri tamamladı. Nelerin neden takipçileriyle paylaştılar.

Dünya çapında saygı duyulan ve başarılı bir lig olma amacıyla yapılan bu değişikliklerin şahsen eski sisteme göre daha başarılı olacağını düşünüyorum.

Değişiklikler yapılırken 5 ana konu dikkate alınmış:
Takımlar: 2017 yılı boyunca takımlardan gelen dönütleri değerlendiren ekip, 2018 sezonu öncesinde de takımlari le toplantılar düzenlemiş.
Prolar: Doğal olarak değişikliklerden en çok etkilenecek isimciler olan oyuncular da tabiki unutulmamış.
İzleyiciler: Yapılan anketler ve yayınlardaki sohbet ekranına düşen fikirler değerlendirilmiş.
Diğer Bölgeler: Amaç belli. Küresel bir güç olmak. Bu amaca ulaşan liglerden alıntılar yapılmış.
Veriler: Lig daha kaliteli bir hale getirilmeye çalışıldığı için eski trend olan konulara da göz atılmış.

Lig artık tek maç üzerinden.

Geçen sezonda Best Of 2 formatı üzerinden ilerleyen lig sisteminin izlenebilirlik ve oyuncuların motivasyonu açısından negatif bir etki yarattığının düşünüldüğü için bu BO2 sisteminden vazgeçilip BO1 sistemine dönülmüş.

8 takım mı 10 takım mı tartışması

Bu tartışmaya cevap olarak bu sezon da 8 takımla devam edileceği ama bir sonraki sezon takım sayısının 10’a çıkarılacağı yazılmış.

Takım kadro sınırlamaları

Takımlar için geçen sene zorunlu tutulan 2 yedek oyuncu sistemi stratejik amaçla uygulanan bir kara olmaktan çıkıp, sadece zorunluluğa dönüşmüştü. Ek olarak yedek oyuncuları için herhangi bir başarı sınırlamaması olmasından dolayı herhangi bir isim kadroya yazılabiliyordu. Bu durumda da değişikliğe gidilerek takımdaki tüm oyuncular için herhangi bir server’da en az Elmas 4 seviyesinde olma şartı getirilmiş.</

Ligden düşme yapısındaki değişiklik

Mevsim finallerine ligi ilk 6 sırada bitiren takım ve düşme kümesi play-off maçlarına son 3 takım katıldığı için, mevsim finallerinde oynayan takımın ligden düşme olasılığı ortaya çıkıyordu ve bu durumun gerçekleştiğini de görmüştük. Saçma olan bu durumu Riot Games, son takımı direkt olarak küme düşürüp, ek olarak da 7. takımın play-off oynaması durumu ile çözmüş görünüyor.

Şampiyonluk Ligi elemeleri

Eski sistemde takımlara sadece bir şans verildiği için kötü gününde yakalanan takımın elenmesinin yanlış olduğunu düşünen Riot Games takımlara ikinci bir şans vermenin daha mantıklı olduğunu düşünmüş. Bu düşünce ile yapılan yeni fikstür şu şekilde olacak.

2018-sampiyonluk-ligi-duzenlemeleri-yukselme-fikstur
2018 sezonunda Şampiyonluk Ligi’ne yükselmek için oynanacak maçların fikstürü

Program

Bu kadar değişiklik yapılmışken maç programına da bir el atılmış. Günlerde bir değişiklik yok. maçlar yine Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri oynanacak. Değişiklik olan konu saatler ve her takımın artık her gün 1 maç oynuyor olması. Geçen sezonda her takım sadece 2 gün maç oynuyordu. Ek olarak lig geçen sezonda olduğu gibi 7 hafta değil 9 hafta sürecek. 20 ocak Cumartesi günü başlayacak olan sezon 24 Mart haftasında tamamlanmış olacak.

Finansal durum

Ligi geliştirme amacı doğrultusunda finansal konuya da değinen Riot Games, eskiden oyunculara düzenli olarak verilen ücretin yanında başarılara göre de ek ücret vereceğini açıkladı. Böylece lig de artık her maçın her türlü sıralamanın önemi olacak.

Riot Games’in yaptığı bu değişikliklerin amaçları doğrultusunda başarılı olmasını diliyor ve Türkiye’nin e-sporda her zaman daha ileri gideceğine inanıyoruz. Değişiklikleri daha kapsamlı bir şekilde incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.